Amarant je vynikající potravinářská plodina, jeho olej (ze semen) má vynikající léčebné vlastnosti při léčbě nejvážnějších nemocí.
Amarant má protirakovinné účinky a nazývá se „zázračnou rostlinou 21. století“.
Historie amarantu je zajímavá a tragická. Jeho zobrazení bylo symbolem nesmrtelnosti a v jeho vlasti-Americe, kde se pěstoval 800 let-až do vpádu evropanů- ho indiáni nazývali „zlaté zrno Boha“, „aztécká pšenice“, „chléb Inků“. Byl základní potravinou hned za kukuřicí a pro své nutriční a léčebné vlastnosti byl ceněn víc než kterákoli jiná potravina.
Některé posvátné indiánské rituály, při kterých se používaly figurky lidí vyrobených z amarantové mouky, medu a obětní lidské krve, posloužily jako záminka pro zákaz pěstování „mystického zrna Aztéků“. Zakázali ho pěstovat španělští conquistadoři s podporou katolické církve.“Ďáblova rostlina“, jak byl nazýván Španěly, byla několik století zakázána v Evropě pod trestem smrti a v samotné Americe byla zapomenuta.Uautli (indiánský název) byl všude zničen, ale zachoval se u vysokohorských Indiánů střední Ameriky, kteří ho pěstovali dál.
Amarant je jednoletou rostlinou z rodiny amarantovitých (širicevych ?). Stéblo zeleninových druhů může narůst až přes tři metry. Po celé výšce je pokryt listy (až 200 ks) na četných větvičkách. Na vršku je složené klasovité květenství (přímé nebo větvené).Krmné a zeleninové formy mají dlouhou vegetační dobu a v podmínkách mimo černozemě vytváření jen zelenou biomasu ( :) ) a prakticky nekvetou. Semena amarantu jsou malá (okolo 1,4 mm), lesklá, mají černou, zlatou, žlutou nebo nazelenalou barvu. Je to rostina, která snáší sucho, miluje teplo a světlo, samoopylující se a odolná proti nemocem.
Napodzim po dozrání semen se semena sklízejí na výrobu léčivého amarantového oleje, semena na klíčení-léčebného živého jídla.
Používání amarantu k jídlu- to je ta kniha, kterou začínáme znovu psát.v této knize je jedna zajímaví stránka. V době, kdy byl už dán amarant do klatby, založila švédská královna Kristýna Augusta roku 1653 řád rytířů Amarantu, který existoval tři roky (do zavedení křesťanství ve Švédsku)
Symbolem řádu byl věnec z amarantu, na kterém se třpytilvyobrazená amarant a dvě písmena A –propletená a obrácená. Členové řádu obědvali každou neděli s královnou různá jídla z amarantu: kaše, studené polévky podobné „okrošce“ (pozn.překl.-studená ruská polévka), léčivé kalorické nápoje.
Možná, že založení řádu bylo svázáno nejen s milostnými setkáními královny ve mlýně, kde Švédi mleli amarant, ale také s vlastností amarantu „ zapalovat milostný oheň“ . Podle svědectví indiánů pojídání „zlatého zrna Boha“ pomáhá člověku stát se bohu podobným „nadčlověkem“. Tato bajka byla dlouhou dobu jen zábleskem ve tmě zapomnění v historii „mystického zrna Aztéků“.
Výživové vlastnosti amarantu jsou nedocenitelné. Pro srovnání: ukazatel výživové hodnoty amarantové bílkoviny je 75 jednotek a mléka jen 72 jednotek. Kořeny, stébla, listí ,květy a semena jsou větším či menším zdrojem oleje, škrobu, vitamínů, pektinu, karotenu, proteinu, mikroelementů, minerálních solí a cukru.
Je to zásobárna bílkovin nejvyšší kvality, které obsahují lysin-cennou a pro člověka nenahraditelnou aminokyselinu, které je v bílkovině 6-9 %, což je mnohem víc než v kukuřici, pšenici a rýži. V Japonsku srovnávají výživnou hodnotu zelených částí amarantu s masem kalmara (p.p.-? asi nějaká mořská potvora).
Mouka a kroupy ze semen amarantu se používá jako cenný výživový doplněk ve výrobě dietních produktů: kaše, pečiva, těstoviny, dětská strava. Přídavkem 10% do pšeničné mouky se upečený chléb a pečivo stávají léčivými a dlouho vydrží.Už dnes se v různých zemích vyrábí více než třicet druhů výrobků obsahujících amarant: nudle, makarony, omáčky, čipsy, sušenky, nealkoholické nápoje a pivo.A to je teprve začátek velkého dobývání planety „zlatým zrnem Bohů“ , které má poslání nakrmit lidstvo. Není pochyb, že amarant se pro nás musí stát každodenností.
Mladé listy amarantu chutnají jako špenát. Mohou se jíst čerstvé, sušené, konzervované. Dávají se do salátu (jako salát), do polévek, masových a rybích jídel, k přípravě omáček, zapékaných jídel, nádivek (do pirohů). Vaří se z nich čaj, přidávají se do kompotů, dělají se z noch léčivé šťávy a sirupy.Dají se konzervovat sušení a mražením.
Semena jsou v prvé řadě zdrojem oleje s úžasnými vlastnostmi, cennějšího než rakytníkový. Mohou se jíst pražená. Při pražení praskají a mají příjemnou oříškovou chuť.Pražená i syrová se přidávají do cukroví, dortů, pudinků.
Můžeme je přidávat do salátů, kde krásně doplňují chuť zeleniny.Dá se říct, že „salát amarantem nepokazíš“. Najaře při nedostatku vitamínů rychle pomohou jídla a nápoje z amarantu vyrovnat deficit .
Tady je několik receptů na amarantová jídla:
Salát: 200g listů amarantu, 50g listů třešně (nebo nať ozimého česneku) spařit horkou vodou, nařezat, osolit, pokapat rostlinným olejem nebo smetanou.
Šči (polévka): 500ml masového nebo slepičino vývaru, uvařené brambory, 400 g listů amarantu a 100g listů šťovíku (napřed 3 minuty spařit v horké vodě)-vaří se 10 minut, odstaví se, rozbít 2 vejce-lehce našlehat a nalít do polévky-stále míchat. Při podávání přidat smetanu.
Omáčka: v hlubokém kastrole povařit 300g smetany, přidat 200g jemně nasekaných mladých lístků amarantu. Do horké směsi přidat 100g taveného sýra, , 5g mletého černého pepře, míchat až se sýr rozpustí.
Kotlety (p.p.-karbenátky) : opražit 50g amarantových semen, 100g bramborové kaše a 100g hrachové kaše, jemně nastrouhat 50g mrkve, přidat 2 vejce a důkladně promíchat, udělat placičky, obalit v mouce nebo ve strouhance a osmažit. (p.p.-přidala bych ještě sůl, pepř a česnek, kromě toho v zeleninových karbenátkách bezvadně chutná mletý koriandr))
Kotlety (karbenátky) ze zeleného: připravit 200g kaše z blanžírovaných listů amarantu (spařit 3 minuty v osolené vodě, nasekat nebo pomlet), 50g nastrouhaného sýra (ne ostrý-aromatický), utřený stroužek česneku, 50 g střídky chleba, 2 polévkové lžíce pšeničné mouky.Přidat 2 vejce, černý mletý pepř, sůl, zředit malým množstvím smetany nebo slehačky, obalit ve strouhance a smažit na olivovém oleji.
Bitočky (masové karbenátky): 200g mletých pražených amarantových semn nebo mouka, 200 g mletého hovězího nebo kuřecího masa, 2 vejce, sůl, voda-promíchat, zformovat knedlíčky, obalit moukou, usmažit. Podávají se s rajčatovou omáčkou, opraženou cibulkou a mrkví.
Čaj: Polévkovou lžíci čerstvých nebo sušených listů a květů amarantu (nebo semena), ½ čajové lžičky meduňky nebo máty přelít vodou (100g) zahřátou na 70 stupňů, nechat stát v zakryté nádobě 5-7 minut, pak dolít 200g vařící vody, přidat med nebo cukr.
Nápoj „BUJNOST, ČILOST“: 4-5 velkých zralých rajčat prolisovat přes síto (předem oloupat). Do tohoto pyré nalít sklenici chlebového kvasu nebo kyselého mléčného výrobku (kumys, ajran, tan), přidat 7-8 rozmačkaných listů amarantu, ¼ dezertní lžičky černého pepře. Hmotu rozmixovat . Nápoj je hotov. Zvláště se doporučuje mužům jako národní „zelená viagra“.
Provedené výzkumy prokázaly, že má amarant unikátní léčivé účinky. Farmakologové se zvláště zajímají o amarantobý olej kvůli vysokému obsahu skvalenu (8%)- nejsilnějšímu antioxidantu ze všech známých.
Základním zdrojem skvalenu na výrobu protirakovinných preparátů byl donedávna olej z jater žraloka, ve kterém je ho jen 2%. Není težké si představit možnosti léčení amarantem. V národní medicině má amarantový olej široké uplatnění: ekzémy, plísňové nemoci kůže, herpes, akné, jizvy, šrámy, popáleniny.
Léčení amarantem a amarantovými preparáty se zkoumá a rozvíjí. Amarant obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a mikroelementů, biologicky aktivních látek (rutin, amarantin, vitamíny C a E, což posiluje jeho antioxidační vlastnosti. Spektrum působení amarantu obsahuje léčení:záněty močového a pohlavního ústrojí, žaludeční vředy a jiné žaludeční nemoci, léčení diabetu, popálenin, ozáření, ateroskterozy, anemie, avitaminozy, stenokardie, hypertenze a kupodivu i psoriázy, která je považována za nevyléčitelnou.
Kromě toho má tato zázračná rostlina regenerační a omlazující účinky, posiluje imunitní systém, pomáhá při léčbě nemoci z ozáření, při očistě organizmu od solí těžkých kovů, toxických látek, radionuklidů. Je schopen zvýšit hladinu hemoglobinu a zvýšení hladiny erytrocytů v krvi. Jinak řečeno působí na krvetvorbu.
Ve formě extraktů a odvarů jako prostředek k zastavení krvácení, při nemocech jater, srdce, léčení rakoviny, infekce a poruch zažívacího ústrojí. Uvádí se, že odvarem ze semen je možno vyléčit noční pomočování dětí během týdne.
Obecně je možno říct, že olej, šťáva, extrakt, odvar a čerstvá nať amarantu má silné ozdravné a dlouhodobě preventivní účinky na celý organizmus.
V národní medicíně se používá v různých formách, které můžete vyrobit doma:
Odvar: 2 polévkové lžíce drcených sušených listů, květů nebo kořenů zalít 2 sklenicemi (asi ½ l) vroucí vody a pomalu vařit 15 min., ochladit , přecedit – užívá se půl hodiny před jídlem ½ sklenice (sklenice je ¼ l)
Studený výluh: suché listy nebo květy se zalijí studenou vodou v poměru 1 : 10 a nechá se 15 – 20 min.louhovat, pak zcedit. Užívá se ½ sklenice před jídlem při nemocech žaludku a střev (zažívací ústrojí)
Vývar z listů: 20g čerstvých listů se jemně nakrájí, zalije 200 ml vroucí vody, vaří se ve vodní lázni 30 min., ochladí se, ocedí a používá se 2 -3 krát denně 1/3 sklenice před lídlem.
Vývar na koupele: 300-400g čerstvých listů nebo květů zalít 2 l vroucí vody, vařit pod pokličkou 15 min., ochladit, přecedit a nalít do vany s vodou-ležet v ní 20-30 minut.
Čerstvá šťáva se ředí 1.5, používá se na kloktání při angíně, zánětu mandlí a sliznic v krku a puse.
Amarantový olej:
Amarantový olej-přesněji olejový výluh , je možno připravit doma.Lidem , kteří mají nemocný srdečně –cévní systém, zažívací trakt, játra, ledviny, diabet, osteoporózu, aterosklerozu a dokonce rakovinu, pomůže olejový výluh ze semen amarantu.Svými vlastnostmi se domácí olejový extrakt moc neliší od průmyslově vyrobeného oleje.
Kromě toho je mnohokrát levnější a budete si jistí, že to není falzifikát.
Olejový extrakt můžete vyrobit dvěma způsoby:
-Semena amarantu, olivový olej v poměru 1 : 2 (objemový poměr). Postup: semena lehce opražit dokud se neobjeví lehká charakteristická vůně – ve skleněné ohnivzdorné nádobě, důkladně utřít v skleněném hmoždíři dřevěnou nebo skleněnou paličkou ( p.p.-tady asi patří keramický hmoždíř na bylinky) kvůli zabránění styku s kovem. Ve skleněné nádobě smíchat s olivovým olejem a nechat stát na chladném, temném místě 1 měsíc, občas protřepat.Pak se přecedí a skladuje v ledničce.
-Nepražená semena důkladně rozmělněte v hmoždíři a míchejte v poměru 1 : 1 (objem) s olivovým olejem a nechejte ve skleněné nádobě v temnu a chladu 1,5 měsíce, občas protřepat.Pak přecedit a uskladnit ve skle v ledničce.
Na zabránění oxidace (p.p. asi žluknutí) oleje se nechává stát na chladném, temném místě a nádoba by měla být vzduchotěsně uzavřena. Upotřebitelnost extraktu je maximálně rok. Užívá se vnitřně ½ čajové lžičky 15-20 min.před snídaní a před večeří.
Amarant je poslední dobou stále více používán v kosmetice. Díky tomu, že všechny jeho části obsahují biologicky aktivní látky a některé z nich jsou unikátní, používá se v různých preparátech-ochranných, léčivých a způsobujících dlouhodobé omlazení pokožky, vlasů, nehtů. Lotiony (pleťová voda), masky a jiné výrobky z amarantu zvlhčují, vyživují a vyhlazují pleť, dají jí svěžest a jemnost. Při použití na vlasy posiluje kořínky, podporuje růst, zlepšuje strukturu, elastičnost a lesk.
V domácí kosmetice se doporučuje používat TAJÍCÍ VODU (p.p. předpokládám , že to je vymrazená voda), kterou si lehce připravíte i doma. Taková voda se používá při výrobě rostlinných preparátů a také k odstranění těchto preparátů z pleti (odlíčení?).
Lotiony (ple´tové vody):Čerstvá šťáva se používá na pleť tváře a krku.
Výluh: 1 pol.žlíce sušené rostliny (list) (nebo 2-3 čerstvé listy) se zalije sklenicí vařící vody a nechá se 1 -1,5 hodiny stát, pak přecedit. Tvář a krk potírat 3-4 krát za den..
Masky: pro všechny typy pleti. 2 pol.lžíce šťávy smíchat s 2 pol.lžícemi kysané smetany a natřít v tenké vrstvě na obličej a krk-nechat 15-20 minut. Umýt teplou vodou.
Na mastnou pleť: rozmělněné listy smíchat s mletými ovesnými vločkami. Natřít na pleť a nechat 15-20 min., umýt teplou vodou. Potom se na pleť přiloží ubrousek namočený v amarantovém výluhu.
Na suchou pleť: 2 pol.lž. šťávy, 1 syrový žloutek, 1 čaj.lž.kysané smetany, 3-4 kapky oleje z amarantu. Vše smíchat a přiložit jako masku na 20 min., pak umýt teplou vodou.
Obklady: pleť kolem očí: rozmělněné listy amarantu se nanese na víčka a kolem očí a přikryje kosmetickými tampony. Po 15 minutách umýt vlažnou vodou.Provádí se 2x týdně až se dostaví účinek.
Na krk a dekolt: rozmělněné listy smíchat s teplým mlékem do kašovité konzistence. Nanést rovnoměrnou vrstvu na ubrousek a přiložit na krk a výstřih na 15-20 min., pak umýt teplou vodou.
Péče o vlasy: vlasy splachujeme odvarem z amarantu-působí jako kondicionér.
Příprava odvaru: 3 pol. lž. drcených suchých listů nebo 6-8 čerstvých zalí vařící vodou v litrové termosce, nechá se tam 24 hodin. Pak se ředí teplou vodou 1:1. Používá se 1 -2x tydně.
Olejový extrakt se používá na posílení vlasů při padání vlasů (plešatění).Vtírá se do pokožky hlavy každý den před spaním. Léčení trvá jeden až 6 měsíců.
Nálev do lázně(oplachování hlavy) 300-400 g listů se zalije 2l vařící vody, nechá se pod pokličkou vařit 15 min., ochladit, přecedit, smíchat s vodou.-oplachovat hlavu 20 minut.
Amarant 500 g BIO COUNTRY LIFE
Vločky amarantové 250 g BIO COUNTRY LIFE
Lupínky amarantové mořská sůl bezlepkové 65 g MCL
Amarantový olej BIO 250 ml (Macerát)