Brusinka poskytuje úlevu močovým cestám
Brusnice brusinka – Vaccinium vitis-idaea L.
Brusinka je blízkou příbuznou borůvky. Roste ve vyšších i mírných polohách na území střední a severní části naší polokoule. Velmi dobře snáší mráz a některé druhy rostou i daleko za polárním kruhem. Kvete bílými květy. Nízké keříky mají po celý rok lesklé, sytě zelené listy. Plody brusinky jsou bobule velké 5 až 8 milimetrů. Po uzrání mají červenou barvu.
Dozrávají v srpnu či počátkem září a mají kyselou lehce nahořklou chuť. V našich končinách se brusinka ve volné přírodě vyskytuje spíše ojediněle a je chráněná. V posledních letech je pěstování různých odrůd brusinek stále populárnější.
Jednou z nich je například Kanadská brusinka. Zhruba 20 centimetrů velký keřík k nám byl dovezen ze Severní Ameriky. Jeho blahodárné účinky na lidský organismus objevili už staří indiáni. Okrasná rostlinka působí velmi půvabně a na českých zahradách se velmi dobře aklimatizovala.
Její plody mají podobně jako u dalších šlechtěných odrůd výrazně sladší chuť, než plané brusinky. V lidovém léčitelství se brusinka přidává do čajových směsí. Jejich pití pročišťuje organismus a ulevuje močovým cestám. Léčivé látky se nacházejí v listech, případně v nati.
Brusinka obsahuje vitamíny A, E, C a některé tělu prospěšné prvky, jako je vápník, železo a draslík. Bohatá je však hlavně na hořčík. Mimoto mají v sobě plody a listy brusinky látky, které zabraňují usazování bakterií na sliznicích.
Proč se doporučuje:
- přispívá k zachování zdravého stavu kostí a kloubů
- ulevuje od nepříjemných příznaků premenstruačního syndromu/menopauzy
- brusinka má antioxidační účinky, čímž zabraňuje stárnutí buněk
- podporuje přirozenou obranyschopnost – imunitu
Říká se, že brusinka:
- působí močopudně
- brání vzniku a šíření oparů
- je pomocníkem při zmírnění příznaků cukrovky
- napomáhá při potížích se žaludečními vředy
- je pomocným prostředkem při zánětu močového měchýře
- působí příznivě při bolestech žlučníku
Víte, že…
- Brusinky se využívají v potravinářském průmyslu. Vyrábí se z nich marmeláda, sirup, šťáva nebo víno.
- Čaj ze sušených listů je lepší pít vlažný než horký.
- Prášek ze sušených plodů se dá použít jako desinfekce.
- Léčbu brusinkami není vhodné podstupovat častěji než dvakrát do roka po dobu delší než dva měsíce.
- Oproti borůvkám nepotřebují brusinky pro svůj růst tolik vláhy.
Osvědčené recepty:
Čaj ze sušené rostliny
Z rostliny se sbírají listy od konce léta do podzimu a suší se při teplotě do čtyřiceti stupňů. Uskladněné v suchu a ve tmě pak slouží k výrobě nálevu:
Jedna až tři lžíce sušeného listí se zalijí půl litrem vroucí vody a nálev se nechá zakrytý čtvrt hodiny louhovat. Po scezení jej pijte vlažný.
Brusinkový sirup
Suroviny:
1 kg brusinek
1 kg cukru
Postup:
Omyté plody namačkáme nebo mírně promixujeme a promícháme s cukrem. Necháme 24 hodin stát na chladném místě. Ke směsi přilijeme asi 250 ml vody, přivedeme k varu, vaříme cca 5 minut, případně déle, pokud sirup nemá požadovanou hustotu. Horký sirup přecedíme a ihned plníme do lahví.
Brusinková šťáva
Suroviny:
0,5 kg brusinek
1,5 l vody
100 g cukru
1 celá skořice
Postup:
Suroviny smícháme a vaříme, dokud brusinky nezměknou. Necháme min. hodinu stát pod pokličkou. Scedíme a můžeme ji podívat podle potřeby ještě teplou, vychlazenou případně s ledem. Nespotřebovanou šťávu uchováme v chladu.