Pomůže nám některé jídlo před spaním opravdu usnout? Většina z nás již přeci ví, že jídlo před spaním naopak způsobuje těžko v žaludku a tedy i posléze nespavost. Jak nám tedy může některé jídlo pomoci lépe usnout? Mohou být vůbec možné vyjímky?
Je pravda, že poslední jídlo bychom si měli dávat tak dvě až tři hodiny před spaním. Záleží však na kombinaci a skladbě jídla. Nesouhlasím s mnohými výživovými poradci a není jich málo, bohužel většinou se jedná o hodně mediálně známé výživové poradce či firmy s důkladně zpracovanými webovými stránkami, kteří vás dokáží velice snadno vhodnými slogany přesvědčit o své odbornosti. Právě tito takzvaní odborníci vás nalákají posledním jídlem před spaním je svíčková, hovězí a nebo při nejlepším zeleninový salát s tuňákem nebo kuřecím masem. Zní ti i přesto zdravě a dietně, proč tomu nevěřit? Maso před spaním?
Ano, mají výborně propracovaný jídelníček, spočítají vám na váš věk, hmotnost, výšku, pracovní zatížení během dne přesně váš kalorický příjem a výdej, rozpočtou do jednotlivých porcí během dne a vy potom máte jídelníček typu: snídaně sladký jogur s musli, mléko, kakao atd, přes svačiny a oběd se dostaneme k večeři, která obsahuje maso. Jak dlouho si myslíte, že budete takovou večeři trávit? Rozhodně vám na to nestačí ty stanovené dvě tři hodiny před spaním.
Takže na posledním jídle hodně záleží.
Jsou však jídla, která jsou vhodná, neříkám těsně před spaním, ale s dostatečným odstupem, aby je váš žaludek před ulehnutím stačil zpracovat, která vám naopak pomohou lépe usínat.
Banány – jsou dobrým zdrojem hořčíku a draslíku. Nedostatek těchto dvou minerálů může v noci vyvolávat křeče a také syndrom neklidných nohou. V banánech najdeme i tryptofan, který lidský organismus nedokáže vytvářet. Ten v krevním oběhu zvyšuje produkci serotoninu. Díky němu se lidský organismus dokáže uvolnit a tím pádem i lépe usnout.
Mozarella – je výtečným zdrojem tryptofanu a navíc v ní najdeme melatonin, který pro dobrý spánek také extrémně důležitý – na pravidelný přísun tohoto hormonu by měli dbát hlavně starší lidé, protože s přibývajícími lety ho organismus vytváří stále méně.
Mandle – pouhá hrstka mandlí organismu dodá přibližně čtvrtinu dávky hořčíku, kterou naše tělo potřebuje. Jsou také zdrojem tryptofanu a najdeme v nich vitamíny ze skupiny B, které pomáhají uklidňovat nervovou soustavu. I jiné ořechy jsou dobrým zdrojem tohoto minerálu, jen stejně jako u mandlí je lepší jíst verzi nepraženou a nesolenou.
Losos – je sice tučnější, ale od večeře nám bez problémů vytráví, zvláště pokud přílohou bude jen nějaký lehký salátek (místo lososa si můžeme na střídačku dopřát i jiné tučné mořské ryby). Je skvělým zdrojem omega 3 kyselin, které zlepšují fungování mozku a pomáhají usnout. V této rybě najdeme i vitamín B12, který prospívá fungování nervové soustavy.
Ovesné vločky – jsou dobrým zdrojem tryptofanu a serotoninu. Když je budeme kombinovat s trochou teplého medu a mléka, které už prabáby doporučovaly jako dokonalý uspávací prostředek, klidná a probouzením nepřerušovaná noc je téměř zaručena.
Višně – jsou dobrým zdrojem melatoninu. Přímo před spaním je ale lepší si místo ovoce dát malou skleničku nepříliš studeného džusu nebo kvalitního sirupu.